علل گاز گرفتن طوطی ها

0
7730

گاز گرفتن طوطی ها آزاردهنده و حتی گاهی خطرناک است. یکی از مشکلات رفتاری که صاحبان پرندگان مخصوصا صاحبان طوطی‌سانان از آن ناراضی هستند همین موضوع است. طوطی‌ها منقار بزرگی دارند و گاز گرفتن‌های آن‌ها میتواند منجر به صدمات جدی شود. در نتیجه این یک مشکل رفتاری است که نیاز به اصلاح دارد. اما از آنجاکه پرندگان حیوانات طعمه هستند تنبیه آن‌ها می‌تواند اثرات مخرب روحی و فیزیکی بر آن‌ها داشته باشد. راه‌های مختلفی برای کمک به کنترل و اصلاح طوطی‌های خطاکار به جای واگذاری آن‌ها به جای دیگری وجود دارد. برای اصلاح این رفتار در طوطی‌ها لازم است ابتدا علت‌‌ آن را بدانیم.

علل گاز گرفتن طوطی چیست؟

پرندگان به دلایل بیشماری ممکن است گاز بگیرند. مهم است که بدانید علت گاز گزفتن طوطی شما چیست؟ تشخیص این علت می‌تواند بر تکنیک اصلاحی انتخابی شما تاثیر بگذارد.

گاز گرفتن طوطی‌ها نشانه وحشی بودن آن‌ها نیست. منقار علاوه بر غذا خوردن برای محکم گرفتن چیزی برای حفظ تعادل یا بالا کشیدن نیز استفاده می‌شود. طوطی‌ها از منقارشان مانند دست استفاده می‌کنند. کشمکش و ناسازگاری میان دو طوطی با استفاده از زبان بدن و صدا دان انجام می‌شود و نه منقار.

رفتار غریزی جوجه طوطی :

درست مانند نوزاد انسان و توله سگ‌ها که تمایل دارند همه چیز را به داخل دهان خود فرو ببرند، جوجه طوطی نیز از منقار خود برای کشف محیط اطرافش استفاده می‌نماید. توله سگ‌های کوچک اگر در حال بازی همدیگر را محکم گاز بگیرند خیلی زود از درد صدا می‌هند و ناله می‌کنند و به این صورت به توله‌ای که گاز گرفته است اجازه می‌دهند مرز دردناکی فشار گاز خود را درک کند. به طور مشابه جوجه‌های کوچک، ممکن است متوجه نشوند که گاز گرفتن آن‌ها چه میزان دردی را ره همراه دارد. اما برخلاف توله سگ که صدای ناله را دوست ندارد و با شنیدن صدای ناله همبازی خود رفتارش را تغییر می‌دهد، بچه طوطی فکر می‌کند صدای ناله واکنش جالبی است و همین موضوع باعث تقویت این رفتار در او می‌شود.

همچنین ممکن است به طور ناخواسته زمانیکه صاحب طوطی دست خود را برای برداشتن جوجه طوطی داخل قفس می‌کند گاز گرفتن را به او آموزش دهد. معمولا جوجه طوطی از نوک خود برای گرفتن دست و بالا کشیدن استفاده می‌نماید. اگر صاحب پرنده دستش را فوری به سمت عقب بکشد جوجه این برداشت را می‌کند که دفعه بعد برای اینکه موفق به گرفتن دست شود باید محکم‌تر و سریع‌تر دست را با نوک خود بگیرد به همین ترتیب گرفتن دست خیلی زود به گاز گرفتن تبدیل خواهد شد.

ترس :

جنگیدن یا فرار کردن مکانیزم‌های رایجی است که اگر حیوانات هنگامیکه آزرده شوند یا بترسند استفاده می‌کنند. پرندگان در طبیعت هنگام ترس یا یکه خوردن پرواز می‌کنند و خیلی به ندرت پیش می‌آید که گاز بگیرند. با توجه به اینکه در پرندگان خانگی که پرهایشان قیچی شده است و امکان پرواز ندارند در زمان ترس به گاز گرفتن روی می‌آورند.

کنترل کردن یا غالب بودن :

همانطور که می‌دانید، یک گروه از پرندگان تمایل به داشتن ارشدیت (سلسه مراتب میان پرندگان) دارند و طوطی خانگی ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. یک طوطی ممکن است برای دفاع از قلمرو و حفظ مرتبه خود گاز بگیرد. این قلمرو ممکن است قفس او، یک طوطی دیگر یا انسانی که به او وابسته است باشد. بعضی طوطی‌ها خیلی زود یاد می‌گیرند اگر گاز بگیرند هرچه می‌خواهند به دست می‌آورند. مثلا ببینند که صاحبشان حرکاتی ناشی از درد می‌کند و آن را جالب تلقی کنند یا به قفس شان، جایی که در آن غذا می‌خورند، برگردند. همچنین پرندگان یاد می‌گیرند که برای پرهیز از چیزی که دوست ندارند می‌توانند گاز بگیرند. مثل زمان‌هایی که ناخن‌هایشان را کوتاه می‌کنید یا زمانیکه می‌خواهید آن‌ها را به قفس برگردانید اما دوست دارند بیرون بمانند.

رفتارهای وابسته به بلوغ جنسی :

برای بسیاری از گونه‌ها بلوغ جنسی پرندگان می‌تواند همراه با رفتارهای تهاجمی و محافظتی بیشتر از همسر خود باشد. به احتمال ز یاد در این حالت از قفس خود نیز به عنوان قلمرو خود دفاع می‌کنند. بسیار مهم است که تشخیص دهید که علت گاز گرفتن هورمونی است و یک مرحله گذراست یا نشانه‌های خشونت برای غالب بودن.

مسائل پزشکی :

اگر یک طوطی سالم نباشد، دوست دارد اغلب اوقات تنها باشد، همانطور که خود ما ترجیح می‌دهیم. اگر گاز گرفتن در طوطی‌ای که قبلا گاز نمی‌گرفته است آغاز شودو یا سایر تغییرات رفتاری مانند کاهش غذا خوردن یا بازی کردن مشاهده کردید؛ حتما طوطی خود را برای ویزیت نزد دامپزشک ببرید.

بازی کردن :

در طول زمان بازی کردن ممکن است گاهی شاهد گاز گرفتن طوطی باشید. آن‌ها در این زمان اغلب ن بیش از حد هیجان زده شده‌اند یا صرفا برای حفظ تعادل خود بخشی از بدن انسان را ناخودآگاه گاز می‌گیرند.

یاد بگیرید که زبان بدن طوطی خود را بخوانید. آن‌ها اغلب به شما نشان می‌دهند که چه احساسی دارند. برای مثال، ممکن است به شما نشان دهند که به اندازه کافی بازی کرده‌اند یا بیرون بوده‌اند و الآن دوست دارند که به قفسشان برگردند. اگر شما به این نشانه‌ها توجه نکنید ممکن است طوطی شما را گاز بگیرد تا به شما این پیام را منتقل کند.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

error: Content is protected !!